این سیمان به لحاظ خواص فیزیکی نزدیک به سیمان پرتلند 325 ـ 1 و به لحاظ شیمیایی به سیمان پرتلند پوزولانی شبیه است و موارد مصرف مشابهی با این نوع سیمان ها دارد . سیمان پرتلند مرکب نرمی بالایی دارد که كه موجب جذب آب بيشتر و ايجاد شرايط مناسب تر جهت افزايش مقاومت ملات سيمان ميگردد بطوريكه رشد مقاومت اين نوع سيمان با شيب مناسبي آغاز شده و پس از 28 روز نيز ادامه يافته و با گذشت زمان به بالاترين ميزان ممكن ميرسد . بدليل بالا بودن نرمي سيمان و پرشدن خلل و فرج بين شن و ماسه كه درنتيجه فيلرمورد نياز را تامين نموده و موجب كاهش ترك عمقي و ميكرو ترك در سطوح سيماني شده و از نفوذ آب جلوگيري مي نمايد . همچنین این نوع سیمان زمان گیرش مناسبی دارد که درنتيجه ايجاد فرصت زماني مناسب جهت استفاده بهينه از ملات سيمان را ایجاد می کند . افزايش ميزان مقاومت سايشي سطوح سيماني بدليل وجود سيليس بالاتر در این سیمان تاثير مستقيم در كاهش فرسايش فيزيكي و افزايش عمر قطعات سيماني دارد . لازم به ذکر است بدلیل پايين بودن حرارت حاصل از واكنش آب با این سيمان ، گرماي حاصله بتدريج و همزمان با سفت شدن ملات سيمان خارج شده و از ترك خوردن سطوح قطعه سيماني جلوگيري مي نمايد . کاربرد این سیمان موجب رفع پديده نامطلوب شوره زدن در قطعه سیمانی وجلوگيري از كربناته شدن بتن و همچنين كاهش پديده آب انداختگي و جمع شوندگي بتن می گردد.

مزایای سیمان پرتلند مرکب:

1-بالا بودن نرمی سیمان مرکب که موجب جذب آب بیشتر و ایجاد شرایط مناسب تر جهت افزایش مقاومت ملات سیمان می گردد به طوری که رشدمقاومت این نوع سیمان با شیب مناسبی آغاز شده و پس از 28 روز نیز ادامه یافته و یا گذشت زمان به بالاترین میزان ممکن می رسد.

2-دارابودن زمان گیرش تنظیم شده و بسیار مناسب جهت جلوگیری از خشک شدن زود هنگام ملات سیمان و در نتیجه ایجاد فرصت زمانی مطلوب جهت استفاده بهینه از ملات سیمان.

3-افزایش چشمگیر میزان دوام ملات سیمان مرکب دربرابر کاهش و افزایش ناگهانی دمای هوا (مقتومت در سیکل ذوب و یخبندان) به دلیل بالا بودن نرمی سیمان و پرشدن خلل و فرج بین شن و ماسه که در نتیجه فیلر مورد نیاز را تامین نموده و موجب کاهش ترک عمقی و میکرو ترک در سطوح سیمانی شده و از نفوذ آب جلوگیری می نماید.

4-افزایش میزان مقاومت سایشی سطوح سیمانی به دلیل وجود سیلیس بالاتر که تاثیر مستقیم در کاهش فرسایش فیزیکی و افزایش عمرقطعات سیمانی دارد.

5-پایین بودن حرارت حاصل از واکنش آب با سیمان که در نتیجه گرمای حاصله به تدریج و همزمان با سفت شدن ملات سیمان خارج شده و از ترک خوردن سطوح قطعه سیمانی جلوگیری می نماید.

6-جلوگیری نمودن از نفوذ عوامل مضرشیمیایی نظیر سولفات ها و یون کلر به داخل قطعات سیمانی و در نتیجه کاهش پدیده متلاشی شدن قطعه سیمانی.

7-رفع پدیده نامطلوب شوره و سفیدک زدن قطعه سیمانی،جلوگیری از کربناته شدن بتن و همچنین کاهش پدیده آب انداختگی و جمع شوندگی بتن.

© تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سیمان پیوند گلستان می باشد.